مقالات

صفر تا صد تولید کتونی تزریق مستقیم

صفر تا صد تولید کتونی تزریق مستقیم

بررسی صفر تا صد تولید کتونی تزریق مستقیم

تولید کتونی تزریق مستقیم یا به اصطلاح “زیره تزریق” یکی از روش‌ های رایج در صنعت تولید کفش است. در این روش، زیره کفش به صورت مستقیم در داخل قالب تزریق می‌ شود و با قالب‌ گیری و سرد شدن، شکل نهایی کفش حاصل می‌ شود. مزیت این روش در سرعت بالا و افزایش بهره‌ وری تولید است. به دلیل استفاده از یک قالب تزریقی برای هر سایز کفش، تنوع در اندازه کفش‌ های تولید شده افزایش می یابد و در نتیجه باعث کاهش زمان تغییر قالب و افزایش سرعت تولید می‌ شود.

یکی دیگر از مزایای تولید کفش به روش تزریق، کاهش هدر رفت مواد می‌ باشد. به دلیل دقیق بودن میزان موادی که به قالب تزریق می‌ شود، هیچ مواد اضافی یا پسماندی تولید نمی‌ شود و این باعث کاهش هزینه‌ ها و افزایش بهره‌ وری تولید می‌ شود. با این حال، یکی از مشکلات این روش، کیفیت پایین تر قسمت‌ های بالایی کفش است و نمی توان کفش‌ هایی با طرح‌ های شلوغ یا پیچیده را تولید کرد.

مراحل تولید کفش ماشینی

قالب سازی

  1. طراحی و تولید قالب مناسب : هر کفش یا کتانی که تولید می شود، توسط یک طراح زیره و رویه آن طراحی شده و سپس تولید صورت گرفته است. مدلساز رویه کفش را طراحی و بافت مناسب (چرم طبیعی، چرم مصنوعی، پارچه، فابیلاک و …) را انتخاب می کند. سپس لازم است تولید کننده به یک قالب سازی مراجعه کرده و قالب مناسب و مورد نظر خود را سفارش دهد.  بیشتر قالب‌ ها از فلز (معمولا آلومینیوم یا فولاد) ساخته می‌ شوند و قرار است به دستگاه pu متصل شده و مواد به داخل آنها تزریق شود.
    دستگاه پیو
  2. آماده سازی دستگاه پیو : برای تولید کتونی تزریق باید کارخانه را به دستگاه تزریق PU مجهز کرد. این دستگاه توسط شرکت های مطرح و معتبر دستگاه سازی تولید می شود. سپس قالب های آماده را به دستگاه متصل کرده و رویه دوخته شده کفش یا کتونی هم در جای خود نصب می شوند. همانطور که در مقاله قبل گفتیم، یکی از کاربردهای مواد پلی یورتان درتولید زیره کفش است و مواد pu در بشکه های صنعتی به فروش می رسند و تولید کنندگان می توانند آن را تهیه کنند.
    مواد پیو
  3. آماده سازی مواد درون بشکه : بشکه موادی که خریداری شده، لازم است چند ساعت داخل اوون (فر صنعتی) قرار گیرد و در دمای مخصوص ذوب شود تا بتواند داخل شیلنگ دستگاه پیو حرکت کند. علاوه بر مواد زیره، لازم است مواد رنگ هم در مخزن های مخصوص خود قرار گرفته و در دمای مناسب تنظیم شوند. برای اطمینان از آماده بودن مواد و مناسب بودن بافت آن، ابتدا تست گرفته می شود تا از کیفیت زیره کفش ها اطمینان حاصل شود.
    آخرین مرحله تزریق
  4. آخرین مرحله، تزریق : لازم است یک اپراتور حرفه ای دوره دیده که فنی دستگاه PU را میداند، همیشه ناظر عملکرد دستگاه و چک کردن کیفیت مواد و رنگ و تنظیم دما باشد. از طرف دیگر چند نیروی کار آموزش دیده برای انجام تزریق و کارکشی باید پشت دستگاه آماده باشند و تولید را انجام دهند. این تعداد نیروی کار با افزایش تعداد ایستگاه و قالب ها، لازم است بیشتر شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *